Otomasyon Nedir?

Gelişen endüstri ile beraber artık insan gücüne ihtiyaç azalmaktadır.

otomasyon nedir?

Otomasyon özet olarak, endüstrilerde bilimsel veya yönetimsel işlerde insan gücü yerine, işlerin robot veya yapay zekalar tarafından otomatik yapılma sürecine verilen isimdir. Otomasyonlarda insanlar ile iş paylaşımı yapılmaktadır. Bu yüzden yarı ve tam otomasyon olmak üzere iki adet kavramımız bulunuyor. Yarı otomasyonda insanların daha fazla görev aldığı sistemler olmaktadır. Tam otomasyonda ise makinaların daha çok yer aldığı sistemler karşımıza çıkıyor. Sanayide sürekli olarak yeni gelişmeler gündeme gelmektedir. Bu yüzden sanayiler tek başına insan gücünü kullanarak diğerlerinin gücüne yetişemez duruma geliyorlar. Endüstri firmaları teknolojiye ayak uydurmak için otomasyon sistemine geçişleri hızlandırmayı planlıyor. Böylece diğer sanayilerin gücüne yetişerek rekabete kolay bir şekilde katılabilmeyi düşünüyorlar. Tam otomasyon kullanan sanayiler diğer rakiplerine göre bir adım önde olmaktadır.

Otomasyon Kullanmanın Avantajları

Tam otomasyon sisteminde insan gücüne çok daha az ihtiyaç kalacağı için fazladan çalışanlara ücret ödemek zorunda kalmayacaksınız. Bu da işletmede tasarrufa gitme yolunda büyük kapılar açmaktadır. Uzun vadeli olarak işçi çalıştırmak yerine kısa vadede otomasyon sistemi kurarak çok daha kısa sürelerde fazla kârlar elde edebilirsiniz. İnsan gücü çalışması gereken sistemlerde de insan hatasını sıfıra indirecek otomasyon sistemleri ile zarar ihtimallerini en aza indirebilirsiniz. Endüstriye üretim merkezlerindeki basınç, sıcaklık, seviye gibi hayati öneme sahip değerlerin sürekli gözetim altında tutularak gerektiğinde rapor, alarm, kontrol gibi işlemleri gerçekleştirebilen otomasyon sistemleri proseslerin kaderini değiştirmektedir.

Otomasyon sistemlerini 7/24 olarak çalıştırabilirsiniz. Böylece sürekli olarak üretim halinde olursunuz. Rakiplerinizden daha fazla üretim yapmak, taleplere hızlı bir şekilde cevap vermek sizin için çok daha faydalı olacaktır. O yüzden otomasyon avantajları arasında en önemli madde olarak bunu belirleyebiliriz.

Otomasyon Türleri

Otomasyonlar marketteki barkodlardan fabrikalarda kullanılan robotlara kadar çalışan yapay zekaları kapsamaktadır. Aşağıda vereceğimiz listede otomasyon kullanım alanları başlıklarını detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

  • Robot teknolojisi
  • Bilgisayar birleştirme üretimi
  • Esnek üretim
  • Bilgisayar imalat sistemleri
  • Bilgi teknolojisi
  • Sayısal kontrollü ekipmanlar

Otomasyonların Kullanıldıkları Yerler

Otomasyon sistemi ile insan gücünden tasarruf ederek bir işi daha hızlı yapma olayına gidebiliriz. Bu da karşımıza gemi parçaları, uçak parçaları, araba parçaları birleştirmede sıkça karşımıza çıkmaktadır. Fabrikalarda robotlar sayesinde insan gücünün 10 katı hızlı çalışarak bir araç birleşimi veya uçak birleşimi sağlanabiliyor. Üstelik robotlar ile yapılan birleştirmeler insan gücüne göre çok daha sağlam olmaktadır.

RST Ölçü Kontrol ve Otomasyon sistemleri mühendislerine ücretsiz olarak danışarak prosesleriniz için doğru ve uygun fiyata otomasyon sistemi önerisi alabilirsiniz. Doğru sistem doğru ölçüyü, doğru ölçü ise başarıyı getirdiğini unutmayıp üretim merkezlerinizi konusunda uzman kişilere emanet etmelisiniz. Bize ulaşabilirsiniz.Bir cevap yazın