Termokupllar’ın Kullanım Alanları

Termokupllar geniş sıcaklık yetenekleri, sağlamlık ve düşük maliyet kombinasyonu nedeniyle piyasada en yaygın kullanılan sıcaklık sensörleridir.

Termokupllar’ın kullanım alanları

Termokupllar ev aletlerinden endüstriyel proseslere, elektrik enerjisi üretiminden, fırın izleme ve kontrolüne, yiyecek ve içecek işlemesinden otomotiv sensörlerine, uçak motorlarına, roketlere, uydulara ve uzay aracına kadar değişen uygulamalarda kullanılır. Termokupl avantajları gereği yüksek sıcaklıklar, küçük boyut, hızlı tepki, yüksek titreşim veya şok söz konusu olduğunda çoğu zaman sıcaklık ölçümlerini sağlayan termokuplları bulacaksınız.

Gıda Uygulamaları için Termokupllar

Termokupllar Yerinde Temizlik sensörleri, Penetrasyon Probları, Fırın Kontrolü, Gıda Zinciri İzleme, Ocak Gözü Kontrolü ve İzleme ve Buharlı Su Isıtıcısı sıcaklık kontrolü gibi yiyecek ve içecek endüstrisinde çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilir.

Ekstrüderler için Termokupllar

Ekstrüderler yüksek sıcaklık ve yüksek basınç gerektirir. Ayrıca sensör ucunu burada bulunan yüksek basınç koşulları altında erimiş plastikte konumlandırmak için benzersiz bir dişli adaptöre sahiptir.

Ekstrüderlerde kullanılmak üzere TER / TEFE / SEFE ve SERP termokuplları tercih edilebilir. Tek ve çift elemanlarda bulunan termokupllar bu uygulama için gerekli benzersiz dişli gövdeye sahiptir. Ayrıca hem termokupl hem de RTD modellerde ekstrüderin düşük basınçlı kısımlarında sıklıkla kullanılan BT ve CF ürünleri tercih edilmektedir.

Düşük Sıcaklık İçin Termokupllar

Tip E, K, T ve N termokupllar -200 ° C’ye kadar sıcaklıkları ölçmek için kullanılabilir ancak bu termokupllarda kullanılan alaşımların yayınlanan doğrulukları karşılamak için bu sıcaklıklarda kullanılmak üzere özel olarak seçilmesi gerekir. Çoğu termokupl üreticisi, 0 ° C ve üzeri kullanım için kalibre edilmiş termokupl alaşımlarını satın alır. Bu aynı alaşımlar -200 ° C’ye kadar kullanılabilir ancak doğruluk belirlenen değerlerden biraz sapabilir. Bunu engellemek için bireysel kalibrasyon alınarak ofset değerleri belirlenebilir.

Fırınlar için Termokupllar

Termokuplun maruz kalacağı fırın koşulları uygulama için doğru termokuplu belirleyecektir. Doğru termokupl seçerken dikkate alınması gereken koşullardan bazıları şunlardır:

  • Termokupl tellerinin sıcaklık kapasitesi.
  • Kılıf veya koruyucu kılıfın (metal veya seramik) sıcaklık kapasitesi.
  • Kullanılacağı atmosfer (hava, indirgeyici, oksitleyici, doğal).
  • Montaj konfigürasyonu.

Erimiş Metal için termokupllar

Erimiş metalin sıcaklığının ölçülmesi, karşılaşılan yüksek sıcaklık ve ciddi koşullar nedeniyle zordur. İlgili sıcaklıklar nedeniyle, K ve N Tip Metal ve R, S ve B Tipleri Platin termokupllar bu alandaki temas ölçümleri için tek seçenektir.

Baz metal termokupllar kullanıldığında, teller genellikle seramik izolatörlere ve seramik ve / veya metal koruma tüplerine sahip büyük çaplı # 8 veya # 14 AWG katı tellerdir. K veya N Tipi tellerin büyük çapı, yüksek sıcaklık koşulları kabloları bozmadan önce ölçümler için zaman tanımak üzere daha yavaş bozulur.

Platin termokupl telleri tipik olarak # 20 ila # 30 AWG Katı düzenindedir (Bkz. RAT / SAT / BAT serisi). K ve N Tipi metal tellerin aksine, oksidasyon veya korozyona bağlı olarak bozulmak yerine, platin teller uzun süreli tavlama nedeniyle yumuşar ve sonunda tahıl büyümesi nedeniyle başarısız olur.Bir cevap yazın